Jak na správné svařování nerezu
Jak svářet nerez
Svařování nerezu je tak trochu „vyšší dívčí“ a vyžaduje dobrou orientaci v materiálech a znalost vlastností různých druhů ocelí a slitin a také mít správnou svářečku na nerez. Jen tak lze totiž dospět do cíle v podobě svaru, který plně respektuje vlastnosti svařovaných částí a vytváří skutečně kvalitní a stoprocentně funkční spoj.

Invertor svářecí Omicron Gama 1550A je profesionální svářečka ✅ pro sváření obalenou elektrodou - MMA a i metodou TIG. Výkonný, český a vysoce spolehlivý ✅ zdroj pro všechny...

Svářečka Rogue ET 181iP CE od Esab je profesionální ✅ svářecí invertor pro TIG sváření s bezdotykovým HF zapalováním oblouku ✅ umí i MMA sváření obalenou elektrodou....

Invertor pro sváření - nejmodernější ✅ DC elektrodová svářečka ✅ pro MMA PULZ i TIG sváření. Díky digitálně řízeným svařovacím vlastnostem, nízké hmotnosti,...

Invertorový svářecí zdroj, který za to opravdu stojí ✅. Profi mašina na sváření obalenou elektrodou a LiftTigem. Německá kvalita vyráběná zlatýma ručičkama ✅ v České Republice....

CO2 invertorová multifunkční svářečka pro všechny metody svařování ✅. Plně synergická a digitálně řízená IGBT svářečka. Intuitivní ovládání a nastavení svářecích parametrů na...

Invertorový svářecí zdroj MIG 210 Falco pro MIG - CO2 sváření ✅ a MMA sváření obalenou elektrodou ?. Svářečka invertorového typu, řízená 32 -bitovým procesorem. Snadná změna...
Do obchodu a vybrat svářečku na nerez
Co je to nerez?
V běžném vnímání je jako nerezová označována ocel, která jen minimálně podléhá korozi. To je však pouze laická představa, ve skutečně je jako nerezová označována ta, která se vyznačuje velmi vysokou mírou čistoty. Tu určuje obsah tzv. doprovodných prvků, konkrétně síry a fosforu. Jejich obsah by měl být maximálně 0,025 %. Jsou samozřejmě i další doplňující podmínky jako rovnoměrná reakce na tepelné působení apod., obecně však může jít o legované i nelegované oceli.
Kromě železa a chromu jsou nejčastějšími prvky nerezových ocelí nikl, molybden, titan, vanad, kobalt nebo niob. Ty zlepšují konkrétní mechanické a další vlastnosti.
Jak svařovat správně nerez?
Svařování nerezu není unikátní v tom, že by pro něj bylo možné používat jen některé specifické postupy. Ve skutečnosti lze pro svařování nerezu použít prakticky jakýkoliv běžný postup. Je však velmi důležité dodržovat při svařování určitá pravidla.
Zásadní důležitost má výběr přídavného materiálu. V případě, že je zvolen materiál nevhodný, hrozí totiž velké riziko toho, že vytvářený spoj bude mít nedostatečnou pevnost. Špatně vytvořený svar bude mít tendenci k trhání a do materiálu bude skrze něj pronikat koroze.
Metody pro svařování nerezi
Mezi nejpoužívanější metody svařování nerezových částí patří metody TIG, MIG/MAG a tzv. svařování obalenou elektrodou.
Metoda TIG je vhodná pro tvorbu vysokokvalitních svárových švů vyznačujících se pevností. Metodu charakterizuje použití wolframových elektrod a také inertní atmosféry, nejčastěji argonové. Elektrody mohou být tvořeny buď čistým wolframem, anebo mohou obsahovat přídavek dalšího specifického materiálu (oxidy kovů vzácných zemin apod.) Svařovací postup TIG je vhodný i pro tenké plechy.
Svářecí postup označovaný jako MIG/MAG je nejpoužívanějším postupem vůbec. Mezi jeho hlavní výhody patří především nižší nároky na obsluhu, vysoká rychlost svařování a také vysoký odtavný výkon. I v tomto případě se využívá ochranné atmosféry, ta však nemusí být nutně inertní (svařování MIG), ale může být také aktivní (svařování MAG). V druhém případě je jako ochranná atmosféra využíván kyslík, oxid uhličitý, jejich směsi a podobně. Jak vybrat správný plyn najdeš u nás na blogu.
Také svařování obalenou elektrodou MMA není příliš komplikované na osvojení si jeho základů a je i proto hojně využíváno, navíc je relativně málo hlučné. Svařování obalenou elektrodou také vyžaduje nízké napětí a současně vysokou velikost proudu, jehož stabilita je pro kvalitu svaru velmi důležitým parametrem. Elektrody na nerez najdeš u nás také.
Chemie před, po a během sváření?
Jednoznačně ano. Ušetříš spoustu sil a času a navíc výsledek sváření bude takový, jako má být..
Základ je Antox E71 mořící gel na svařování nerezi a následně neutralizační pasta Antox po svařování nerezi.
Následně vyleštíš do vysoké lesku jak psí kul.. pomocí sady na leštění nerezi po svařování nebo alespoň pomocí čistidla - leštěnky na nerez.

BORAX ✅ Tavidlo pro tvrdé pájení - prášek pro mosazné pájky. Pro měděné oceli, mosazné pájky, pro ocel, měď a niklové slitiny. Rozsah pracovní teploty 750 - 1100°C.

Křída - MASTEK - značkovací s odolností proti vysokým teplotám - až 1200°C ✅, vhodná pro svařování, pálení a hutnický průmysl. Ideální ke značení veškerých kovů, lepenky, kůže,...

Sprej NANO Clean 200 ml od výrobce KOWAX je určený pro čištění svářecích kuke ✅l, ale také se dá využit pro čištění svářecího zařízení. Využití spreje najdeš i na mytí auto skel.