Typy svařovacích elektrod

Svařování je nejpoužívanější a nejspolehlivější metodou vytváření pevných nerozebíratelných spojů. K tomu, aby byl výsledný spoj opravdu kvalitní je ale kromě šikovnosti, znalostí a zkušeností svářeče zapotřebí také kvalitní a dobře zvolené vybavení. Různé materiály a konkrétní situace vyžadují použití různých svařovacích elektrod. Vždy je proto důležité orientovat se v jejich nabídce a volit za každých okolností tu, která nejlépe odpovídá potřebám a požadavkům konkrétního svařování.

Do obchodu a vybrat svářecí elektrody

Obalené svářecí elektrody

Obalené elektrody na svařování

Jak již název napovídá, obalené svářecí elektrody se skládají ze dvou částí: jádra a obalu. Obal nanesený na jádru elektrody má hned několik funkcí. Vytváří při sváření plynnou ochrannou atmosféru, která brání přístupu vzdušného kyslíku. Kromě toho také usnadňuje zapálení elektrody a hoření elektrického oblouku. Poslední funkcí obalu je potom dodávání některých prvků do svaru mezi dva materiály.

Podle složení a konkrétního použití se obalené elektrody dělí na:

  • Bazické (ty jsou vhodné pro svařování ve všech polohách a také při požadavku na vyšší míru plasticity výsledného spoje).
  • Kyselé (volíme je pro hluboké závary a obecně v situacích, kdy je potřeba vysoký výkon, jistou nevýhodou je náchylnost ke vzniku trhlin a nižší pevnost kompenzovaná ale vyšší houževnatostí spoje).
  • Rutilové (vhodné pro menší závary, např. pro svařování tenkých plechů).

Do obchodu a vybrat svářecí obalené elektrody

 

Wolframové TIG elektrody

Tabulka typů wolframových elektrod

Stále více používané jsou i wolframové elektrody pro sváření metodou TIG. Ta je založena právě na svařování wolframovou elektrodou ochranné atmosféře inertního plynu. Wolfram se při svařování netaví a metoda TIG umožňuje svařování čistě natavením spojovaného materiálu či svařování s přídavným materiálem. Metoda je vhodná i pro vysokolegované ocele.

Do obchodu a vybrat svářecí wolframové elektrody

Výběr elektrod podle svařovaného materiálu

Pro některé materiály jsou na trhu dostupné přímo vhodně zvolené a příslušným způsobem označené elektrody. Na trhu se tak lze setkat s elektrodami pro nerez, litinu, hliník, či třeba pro černou ocel. Tyto elektrody jsou do příslušných kategorií vždy vybrané tak, aby poskytovaly vhodné parametry pro svařování konkrétního materiálu a svářeči usnadnily výběr vhodné elektrody.

Chceme-li svařovat např. hliníkové plechy, na výběr máme z několika wolframových elektrod, barevně odlišených podle obsahu dodatkových prvků, např. lanthanu nebo ceru. Pro svařování litinových prvků zase můžeme vybírat z Ni-Cl a NiFe-Cl elektrod a několik dalších typů např. pro opravy malých poškození navařováním bronzu apod. Správný výběr elektrody a její kvalita jsou pro výsledný svar parametry zásadní důležitosti, vybírejte je proto velmi pečlivě.

Do obchodu a vybrat svářecí elektrody 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení