Pro nakupující ze Slovenska nebo z jiného členského státu EU: vpravo nahoře změňte měnu na EUR.

CCL

Je regulace výstupního napětí elektrocentrály.

Kompaundní regulace CCL

Potřebuješ-li „roztočit“ asynchronní motor na cirkulárce, řezačce na dlažbu, nebo kompresor, to jsou zařízení s těžkým rozběhem, rozhodně musíš mítlelektrocentrálu s kompaundním trafem. Tyto motory mají vskutku „TVRDÝ ROZBĚH“, ale kompaundní trafo zajistí, že centrála je schopna dodat velký rozběhový proud a to i na úkor poklesu napětí. Nižší napětí asynchronnímu motoru nikterak neublíží. Počítej však, že pro svůj „jednokilowatový“ motor potřebuješ krátkodobě i 2 až 4 násobek jeho jmenovitého výkonu. Invertorové svářečky s PFC = kompenzací účiníku ‐ mohou být bez problému provozovány na elektrocentrálách s kompaundním trafem. Jak připojit svářečku k elektrocentrále se dozvíš v článku u nás blogu o sváření. Pro příklad zde pár zařízení, které potřebují a jaký potřebují přibližný násobek zvýšení „štítkového“ příkonu, ke kterému může během provozu krátkodobě docházet, zejména při rozběhu zařízení. Většina zařízení má koeficient 1 s výjimkou dále uvedených (seznam není úplný).

  • Vrtačky, frézky, halogenová světla a zářivky = 1,5 násobek
  • Obráběcí stroje, elektrické brusky, drtiče, strunové sekačky, křovinořezy, plotové nůžky, sekačky a řetězové pily = 2 násobek
  • Míchačky na beton, ruční úhlové brusky, kotoučové pily =  2,5 násobek
  • Tlakové myčky, ponorná čerpadla = 3 násobek
  • Kompresory, lednice = 3,5 až 5 násobek
  • Pračky = 4 násobek

Kapacitní regulace CCL

Druhou řadou spotřebičů je ruční nářadí s komutátorovými motory, kterým dostatečně postačí výstupní napětí s kapacitní regulací. Příkon spotřebiče může být až do maximálního jmenovitého výkonu elektrocentrály.