Jak na správné skladování a sušení elektrod?

Elektrody svářecí obalené

Svařování je proces, bez kterého by se neobešlo mnoho oborů. Snahu o pevný a dokonale provedený spoj však může narušit celá řada faktorů, mezi které patří správně zvolená technika, zkušenost a šikovnost svářeče a v neposlední řadě také vhodné vybavení. Pod posledně jmenovaným parametrem je ale třeba chápat nejen např. typově dobře zvolenou elektrodu, ale také elektrodu v ideálním technickém stavu. V případě elektrod to znamená především elektrodu suchou. Z toho důvodu je nesmírně důležité dbát na správné skladování elektrod a pokud je to nutné, i na jejich sušení.

Do obchodu a vybrat obalené elektrody na sváření a svařování

Vlhkost a svářecí elektrody

Pro svářecí obalené elektrody je vlhkost nepřítel číslo jedna. V případě, že dostanou příležitost absorbovat vzdušnou vlhkost, při svařování se se bude generovat vodík, který následně způsobí porozitu a obecně nižší kvalitu svarového spoje.

Výrobci se sice snaží zamezit přístupu vzduchu (a spolu s ním vzdušné vlhkosti) k elektrodám jejich balením do nejrůznějších vzduchotěsných obalů. Protože ale platí přímá úměra – čím kvalitnější obal, tím vyšší cena – jedná se vždy o určitý kompromis, na který se nelze stoprocentně spolehnout. Plyne z toho jediné: správnému skladování obalených elektrod je třeba vždy věnovat dostatečnou pozornost.

Jak elektrody skladovat?

Není žádným překvapením, že při skladování elektrod je třeba dbát na dva základní parametry, teplotu a vlhkost vzduchu. Ideální podmínky pro skladování obalených svářecích elektrod jsou přitom 15°C a vlhkost nižší než 60 %. Samozřejmě platí, že čím kvalitnější bude obal elektrody, tím větší odchylky od ideálních podmínek vydrží a naopak. V každém případě by ale elektrody neměly být skladovány déle než 1 rok, resp. po uplynutí této doby, nebo pokud je porušen obal, by měly elektrody před použitím projít ověřením jejich funkčnosti v podobě zkušebního svaru.

Sušení elektrod

V případě, že elektrody z nějakého důvodu nevyhovují požadavkům, případně je důvodné podezření, že tomu tak bude, přichází na řadu přesušování elektrod. Sušení spočívá v zahřátí elektrody na specifickou teplotu, při které se začne vázaná voda uvolňovat. Této teploty, která je pro každý typ elektrody tabelována stejně jako vyžadovaná doba sušení, je dosahováno v pecích určených právě k této činnosti.

Pro sušení platí i další pravidla, která je nutno dodržovat. Tím prvním je zákaz přesušování elektrod s celulózovým obalem, který by vyšší teploty nevydržel. Při sušení je také třeba dbát na to, aby byly elektrody v peci umístěny maximálně ve čtyřech vrstvách na sobě. Elektroda by neměla být sušena více než třikrát a také je třeba, aby přesušované elektrody před vlastním použitím strávily nějaký čas při teplotě okolo 70°C.

Obalené elektrody v krabičce

Do obchodu a vybrat obalené elektrody na sváření a svařování

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení